Radirex Plus, syrop, 125 g

  • Producent: HERBAPOL WROCLAW
  • Pojemność: 125 g
  • Typ: Produkt leczniczy
  • Stan magazynowy: 2
  • £6,79

  • Radirex Plus, syrop, 125 g

Radirex PLUS syrop to lek o działaniu przeczyszczającym stosowany tradycyjnie w zaparciach. Substancją czynną leku jest wyciąg płynny (1:1) złożony z korzenia rzewienia, kory kruszyny, owocu kopru włoskiego oraz owocu kminku. Zawarte w korze kruszyny i korzeniu rzewienia pochodne 1,8 dihydroantracenu wywierają wpływ na czynność motoryczną okrężnicy, przyspieszają pasaż jelitowy i zmniejszają resorpcję płynów. Działanie przeczyszczające produktu leczniczego występuje w 6-8 godzin po przyjęciu leku.

Syrop Radirex PLUS przeznaczony jest dla dorosłych i dzieci powyżej 12 roku życia. Opakowaniem leku, jest butelka z barwnego szkła z dołączoną miarką.
Wskazania
Syrop Radirex PLUS jest lekiem tradycyjnie stosowanym w zaparciach.

Skład

100 g syropu zawiera:
    substancję czynną: wyciąg płynny (1:1) złożony z: korzenia rzewienia (Rhei radice), kory kruszyny (Frangulae cortice), owocu kopru włoskiego (Foeniculi fructu), owocu kminku (Carvi fructu) (5/4/0,5/0,5) - 10,0 g, [Ekstrahent: etanol 50% v/v],
    substancje pomocnicze: sacharoza, woda oczyszczona.

15 ml syropu (jedna łyżka stołowa) zawiera 12,7 mg związków antranoidowych w przeliczeniu na glukofrangulinę A. Syrop zawiera nie więcej niż 3,5% m/m etanolu.

Działanie

Przeczyszczające.

Dawkowanie

    Dorośli: 30 ml miarką lub 2 łyżki stołowe, tj. 25,4 mg związków antranoidowych w przeliczeniu na glukofrangulinę A.
    Młodzież powyżej 12 lat: 10-15 ml miarką lub 2 do 3 łyżeczek do herbaty, tj. od 8,5 do 12,7 mg związków antranoidowych w przeliczeniu na glukofrangulinę A.
    Lek należy stosować doustnie, przed snem.
    Do opakowania dołączona jest miarka ułatwiająca dawkowanie.
    W razie wątpliwości lub przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy zwrócić się do lekarza, lub farmaceuty.
    Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Przeciwwskazania

Nie zaleca się stosować leku:
    Jeśli pacjent ma uczulenie na substancję czynną lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.
    W przypadku niedrożności jelit, atonii jelit, ostrych i przewlekłych chorób zapalnych jelit (m.in. wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna), zapalenia wyrostka robaczkowego, biegunki, odwodnienia i zaburzeń elektrolitowych, w bólach brzucha o niejasnej etiologii.
    U dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Przechowywanie

Lek przechowywać w temperaturze nie wyższej niż 25°C, w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Możliwe działania niepożądane leku przedstawiono zgodnie z klasyfikacją narządów i układów wg
MedDRA oraz częstością występowania: bardzo często (>1/10); często (1/100 do <1/10); niezbyt często (1/1000 do <1/100); rzadko (1/10 000 do <1/1000); bardzo rzadko (<1/10 000) w tym pojedyncze przypadki, nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych). Podczas stosowania produktu leczniczego Radirex PLUS mogą wystąpić:

Zaburzenia układu immunologicznego:
reakcje nadwrażliwości – rzadko.

Zaburzenia żołądka i jelit:
ból brzucha, stany skurczowe jelit, płynny stolec (szczególnie u pacjentów z nadwrażliwym jelitem grubym) – częstość nieznana.

Długotrwałe stosowanie leku może powodować:
zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej,
pigmentację śluzówki jelita (pseudomelanosis coli), która zwykle przemija po zakończeniu przyjmowania leku.

Podczas leczenia może wystąpić żółte lub czerwono-brązowe (zależnie od odczynu pH) zabarwienie moczu spowodowane obecnością w nim metabolitów substancji czynnych, co nie jest istotne klinicznie.

Interakcje

    Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
    Przy długotrwałym stosowaniu leku Radirex PLUS może się pojawić, wskutek niedoboru potasu, nasilenie działania glikozydów naparstnicy oraz leków przeciwarytmicznych.
    Straty potasu mogą się zwiększyć przy równoczesnym przyjmowaniu leków moczopędnych, steroidów kory nadnerczy i korzenia lukrecji.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

    Przed rozpoczęciem stosowania leku Radirex PLUS należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą.
    Ze względu na zawartość 12,4 g sacharozy w jednej łyżce stołowej syropu, leku nie powinni stosować chorzy na cukrzycę.
    Jeśli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.
    W przypadku zastosowania u osób z chorobą hemoroidalną, szczelinami odbytu, po zabiegach operacyjnych okolic odbytu oraz w przypadku długotrwałego unieruchomienia zaleca się konsultację z lekarzem.
    Lek należy stosować w zaparciach wtedy, gdy zawodzi dieta i inne niefarmakologiczne sposoby leczenia.
    Nie należy stosować bez porady lekarza dłużej niż 1-2 tygodnie. Długotrwałe stosowanie produktu może doprowadzić do osłabienia perystaltyki jelit i do zakłócenia gospodarki wodno - elektrolitowej.
    Należy unikać stosowania leku podczas miesiączki.
    Produkt leczniczy zawiera do 3,5 % m/m etanolu (alkoholu), tzn. do 700 mg etanolu w jednej łyżce stołowej, co jest równoważne 14 ml piwa lub 5,8 ml wina.

Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność

    Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Leku nie należy stosować w czasie ciąży i karmienia piersią. Wpływ na płodność nie jest znany.

Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn

   Brak danych na temat wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania i przechowywania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Napisz recenzję

Musisz zalogować się lub zarejestrować się aby móc recenzować

Tagi: układ pokarmowy, zaparcia, przeczyszczające, problemy pokarmowe