Koszyk jest pusty!
Ilość recenzji: 0 / Napisz recenzję
Ibufen Baby w formie czopków doodbytniczych przeznaczony jest dla dzieci od 2 roku życia. Głównym składnikiem jest ibuprofen, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) i wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne.
Substancją czynną leku jest ibuprofen. Każdy czopek zawiera 125 mg ibuprofenu.
Pozostałe składniki to: Witepsol H15, Witepsol W45.
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się-do lekarza lub farmaceuty.
Czopki Ibufen Baby przeznaczone są do podawania doodbytniczego. Zalecane dawkowanie dla dzieci w wieku 2-4 lata (12,5-17 kg) wynosi 1 czopek podawany 3 razy na dobę w odstępach 6-8 godzin. Dla dzieci w wieku 4-6 lat (17-20,5 kg) wskazane jest podanie 1 czopka 4 razy w ciągu doby w odstępach 6 godzin. Nie należy przekraczać dziennej maksymalnej dawki, która wynosi 20-30 mg na kg masy ciała, podzielona na 3-4 pojedyncze dawki.
Nie należy przekraczać maksymalnej dawki jednorazowej równej 10 mg na kg masy ciała. Lek przeznaczony do krótkiego stosowania.
Produkt wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciw zapalne oraz przeciwgorączkowe.
Lek zalecany jest do podawania dzieciom w przypadku wystąpienia gorączka różnego pochodzenia (także w przebiegu zakażeń wirusowych i w przebiegu odczynu poszczepiennego), bólu różnego pochodzenia (wywołany przeziębieniem, grypą, urazem, skręceniem, ząbkowaniem lub stanem zapalnym) o nasileniu słabym do umiarkowanego: ból głowy, gardła, mięśni, stawów, kości, zębów, uszu, a także bólu wywołanego urazem tkanek miękkich lub operacją.
Nie stosować jeśli pacjent ma uczulenie na ibuprofen, którykolwiek z pozostałych składników leku oraz na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), lub gdy po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego albo innych NLPZ występowały kiedykolwiek w przeszłości objawy alergii w postaci kataru, pokrzywki, skurczu oskrzeli lub astmy oskrzelowej,
Leku nie należy podawać pacjentom z czynną lub przebytą chorobą wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy, nawracającym owrzodzeniem, perforacją i krwawieniem z górnego odcinka przewodu pokarmowego, występującymi również po zastosowaniu NLPZ, a także pacjentom z ze skazą krwotoczną lub ciężką niewydolnością wątroby, nerek lub serca.
Nie zaleca się podawania leku Ibufen Baby jeśli pacjent choruje na ospę wietrzną oraz jeśli przyjmuje jednocześnie inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, w tym inhibitory COX-2, gdyż większa to ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.
Jak każdy lek, lek Ibufen Baby może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Do niezbyt często występujących (rzadziej niż u 1 na 100 pacjentów) działań niepożądanych należą: niestrawność, ból brzucha, nudności, miejscowe podrażnienie odbytu, bóle głowy, wysypki skórne różnego typu oraz pokrzywka i świąd.
Rzadko (rzadziej niż u 1 na 1000 pacjentów) odnotowano: biegunkę, wzdęcia z oddawaniem gazów, zaparcia, wymioty, zawroty głowy, bezsenność, pobudzenie, uczucie zmęczenia.
Wśród działań niepożądanych występujących bardzo rzadko (rzadziej niż u 1 na 10 000 pacjentów) zaobserwowano:
Z częstością nieznaną zgłaszano: ciężkie reakcje skórne (zespół DRESS), czerwoną łuskowatą wysypkę ze zgrubieniami pod skórą i pęcherzami (ostra uogólniona osutka krostkowa).
W pojedynczych przypadkach zgłaszano także depresję i reakcje psychotyczne.
Przed zastosowaniem leku pacjent powinin skontaktować się z lekarzem, jeśli stwierdzono u niego toczeń rumieniowaty, mieszaną chorobę tkanki łącznej, choroby odbytu i odbytnicy, choroby układu pokarmowego, przewlekłe zapalne choroby jelit (wrzodziejące zapalenie jelita grubego, chorobę Leśniowskiego-Crohna), cukrzycę, zwiększone stężenie cholesterolu, nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, dławicę piersiową, chorobę tętnic obwodowych, zaburzenia czynności nerek i wątroby, zaburzenia krzepnięcia krwi, czynną/przebytą astmę oskrzelową, objawy reakcji alergicznych w przeszłości lub jeśli w przeszłości przebył atak serca, udar, operację pomostowania oraz jeśli pali tytoń. Istnieje ryzyko wystąpienia krwawienia z przewodu pokarmowego, owrzodzenia albo perforacji, które może być śmiertelne i które niekoniecznie musi być poprzedzone objawami ostrzegawczymi lub może wystąpić u pacjentów, u których takie objawy ostrzegawcze występowały. Ryzyko wystąpienie działań niepożądanych wzrasta wraz z wiekiem. Jednoczesne, długotrwałe stosowanie różnych leków przeciwbólowych może prowadzić do uszkodzenia nerek z ryzykiem niewydolności nerek. Ryzyko to może ulec zwiększeniu w przypadku obciążenia fizycznego skutkującego utratą soli i odwodnieniem. Istnieje ryzyko wystąpienia zaburzenia czynności nerek u odwodnionych dzieci i młodzieży oraz możliwość niewielkiego wzrostu ryzyka zawału serca lub udaru.
Lek przechowywać w temperaturze pokojowej. Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie stosować po upływie terminu ważności.
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.
Należy unikać jednoczesnego stosowania ibuprofenu z innymi lekami z grupy NLPZ, w szczególności z selektywnymi inhibitorami COX-2. Lek Ibufen może wchodzić w interakcje z:
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Nie należy stosować leku w pierwszych 6 miesiącach ciąży, w 3 kolejnych miesiącach nie wolno go stosować.
Ibuprofen może czasowo, niekorzystnie wpłynąć na płodność u kobiet. Efekt ten przemija wraz z zakończeniem terapii.
Ibufen Baby przeznaczony jest dla dzieci powyżej 2 roku życia. Nie należy stosować leku u dzieci o wadze poniżej 12,5 kg.
Tagi: ból i gorączka, czopki, gorączka, ząbkowanie, przeciwgorączkowe, przeciwzapalne, dla dzieci, przeciwbólowe