Vicks AntiGrip Complex 500 mg+200 mg+10 mg, smak cytryna, 10 saszetek

 • £7,29

Produkt niedostępny
 • Vicks AntiGrip Complex 500 mg+200 mg+10 mg, smak cytryna, 10 saszetek

Lek Vicks AntiGrip Complex należy przyjmować jedynie w razie, gdy u pacjenta występuje ból i (lub) gorączka, niedrożność nosa i mokry kaszel.

Skład

Substancje czynne: paracetamol 500 mg, gwajafenezynę 200 mg i fenylefryny chlorowodorek 10 mg.

Pozostałe składniki leku to: sacharoza, kwas cytrynowy, kwas winowy, sodu cyklaminian, sodu cytrynian, aspartam (E951), acesulfam potasowy (E950), mentol w proszku, aromat cytrynowy, aromat soku cytrynowego, żółcień chinolinowa (E104).

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta, lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. 

Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat: 1 saszetka co 4-6 godzin w razie potrzeby. Nie stosować więcej niż 4 saszetki w ciągu doby.  Nie należy stosować dawki większej niż zalecana. Nie należy przyjmować leku z napojami alkoholowymi. 

Stosowanie u dzieci i młodzieży Nie podawać dzieciom w wieku poniżej 12 lat. 

Lek ma postać proszku do rozpuszczania w wodzie do picia w postaci gorącego napoju. Wsypać jedną saszetkę proszku do kubka i zalać gorącą, ale nie wrzącą wodą (około 250 ml). Pozostawić do ostygnięcia i uzyskania temperatury nadającej się do picia, a następnie wypić opalizujący, żółty roztwór o zapachu i smaku cytrusowo-mentolowym.

Okres trwałości roztworu po rozpuszczeniu zawartości saszetki w wodzie: Roztwór jest trwały przez 90 minut.

Działanie

Vicks AntiGrip Complex ma na celu łagodzenie objawów przeziębienia i grypy. Lek zawiera trzy substancje czynne:

Paracetamol jest dobrze znanym lekiem przeciwbólowym. Jest skuteczny w bólu, w tym bólu głowy i bólu gardła oraz obniża gorączkę (działanie przeciwgorączkowe). 

Gwajafenezyna (lek wykrztuśny) rozrzedza flegmę ułatwiając odkrztuszanie w mokrym kaszlu. 

Fenylefryny chlorowodorek (lek zmniejszający przekrwienie błony śluzowej nosa) zmniejsza obrzęk nosa i w ten sposób umożliwia jego udrożnienie. 

Wskazania

Lek Vicks AntiGrip Complex należy przyjmować jedynie w razie, gdy u pacjenta występuje ból i (lub) gorączka, niedrożność nosa i mokry kaszel.  

Przeciwwskazania

Kiedy nie stosować leku Vicks AntiGrip Complex: 

 • jeśli pacjent ma uczulenie (nadwrażliwość) na paracetamol, gwajafenezynę, fenylefryny chlorowodorek lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku;
 • jeśli u pacjenta występuje choroba serca;
 • jeśli u pacjenta występuje wysokie ciśnienie krwi (nadciśnienie);
 • jeśli u pacjenta występuje choroba wątroby lub ciężka choroba nerek;
 • jeśli u pacjenta występuje nadczynność tarczycy;
 • jeśli pacjent ma cukrzycę;
 • jeśli pacjent ma jaskrę (podwyższone ciśnienie w oku) z wąskim kątem przesączania;
 • jeśli pacjent ma porfirię, która stanowi wrodzone zaburzenie charakteryzujące się nadmierną zawartością pigmentów w moczu;
 • jeśli pacjent stosuje trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne;
 • jeśli pacjent stosuje leki beta-adrenolityczne;
 • jeśli pacjent stosuje inhibitory monoaminooksydazy (IMAO) – stosowane w leczeniu depresji lub choroby Parkinsona lub stosował je w ciągu ostatnich 14 dni;
 • jeśli pacjent stosuje leki obniżające ciśnienie krwi lub przeciw dławicy piersiowej.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Jeśli wystąpią jakiekolwiek działania niepożądane lub jakiekolwiek inne nietypowe objawy, należy natychmiast odstawić lek.

W przypadku stosowania paracetamolu bardzo rzadko (u mniej niż 1 na 10 000 osób) mogą występować zaburzenia krwi i zapalenie trzustki.

Rzadko (u mniej niż 1 na 1000 osób, ale więcej niż 1 na 10 000 osób) mogą występować reakcje alergiczne (takie jak wysypki skórne lub pokrzywka), ciężkie reakcje alergiczne (anafilaksja), świszczący oddech lub problemy z oddychaniem.

Informowano o rzadkich przypadkach wystąpienia bólu głowy, zawrotów głowy pochodzenia ośrodkowego i zaburzeń żołądkowo-jelitowych, takich jak ból żołądka, nudności, wymioty i biegunka. (u mniej niż 1 na 1000 osób, ale więcej niż 1 na 10 000 osób) związanych ze stosowaniem gwajafenezyny.

W rzadkich przypadkach fenylefryna może powodować przyspieszone bicie serca (kołatanie serca). W rzadkich przypadkach może także wystąpić wzrost ciśnienia krwi z towarzyszącym mu bólem głowy, zawrotami głowy i kołataniem serca. Fenylefryna może także powodować problemy ze snem (bezsenność), nerwowość, drżenia, pobudliwość, niepokój, dezorientację i lęk. Te działania niepożądane występują rzadko (u mniej niż 1 na 1000, ale więcej niż 1 na 10 000 osób).

Częstymi działaniami fenylefryny (u mniej niż 1 na 10 osób, ale więcej niż 1 na 100 osób) są utrata apetytu, nudności i wymioty.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Ten lek zawiera:
•  Aspartam (E951), źródło fenyloalaniny. Może być szkodliwy dla pacjentów z fenyloketonurią.
•  Sacharozę. Jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.
•  Sód (157 mg sodu na dawkę). Należy wziąć pod uwagę u pacjentów kontrolujących zawartość sodu w diecie.

 • Przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
 • Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.

Przed rozpoczęciem stosowania Vicks AntiGrip Complex należy omówić to z lekarzem, jeśli pacjent przyjmuje: 

 •   leki zawierające paracetamol lub inne leki zmniejszające przekrwienie stosowane podczas przeziębienia i grypy. W razie przyjmowania tych leków nie wolno stosować leku Vicks AntiGrip Complex.
 •   inhibitory monoaminooksydazy (IMAO) stosowane w leczeniu depresji lub choroby Parkinsona. Nie stosować leku Vicks AntiGrip Complex, jeśli pacjent stosował IMAO w ciągu ostatnich 14 dni.

Stosowanie leku z jedzeniem i piciem

Nie stosować leku z alkoholem.

Ciąża i karmienie piersią

Nie zaleca się stosowania leku Vicks AntiGrip Complex podczas ciąży i karmienia piersią. Przed zastosowaniem każdego leku należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Nie należy stosować Vicks AntiGrip Complex u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn

Lek może powodować zawroty głowy pochodzenia ośrodkowego i dezorientację. W razie występowania tych objawów nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania i przechowywania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Napisz recenzję

Musisz zalogować się lub zarejestrować się aby móc recenzować

Tagi: gorączka, grypa, katar, przeziębienie, przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, udrażniające nos, ból ciała, kaszel mokry