Aleric Spray 50 µg/dawkę, aerozol do nosa, 60 dawek Termin ważności 08.2022

  • Producent: USP ZDROWIE
  • Pojemność: 10 g
  • Typ: Produkt leczniczy
  • Stan magazynowy: 3
  • £10,99
  • £10,79

  • Aleric Spray 50 µg/dawkę, aerozol do nosa, 60 dawek   Termin ważności 08.2022

Aerozol do nosa Aleric Spray to lek łagodzący objawy alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa. Aleric Spray ogranicza uczucie zatkanego nosa, kichanie czy ilość wydzieliny z nosa. Spray dedykowany dla osób dorosłych ze zdiagnozowanym sezonowym alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa.

Skład

Substancją czynną leku jest mometazonu furoinian.

1 dawka zawiera 50 mikrogramów mometazonu furoinianu, w postaci mometazonu furoinianu jednowodnego.

Substancje pomocnicze: benzalkoniowy chlorek, roztwór, glicerol, polisorbat 80, celuloza mikrokrystaliczna i karmeloza sodowa, kwas cytrynowy jednowodny, sodu cytrynian, woda oczyszczona.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lek podaje się donosowo. Ze względów higienicznych zaleca się, aby z jednego opakowania korzystała jedna osoba. Szczegółowe informacje w jaki sposób należy korzystać z aerozolu do nosa znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania leku.

Dawkowanie Aleric Spray u osób dorosłych to zwykle po 2 dawki leku do obu otworów nosowych raz dziennie. Po uzyskaniu poprawy można zredukować podawaną ilość leku do 1 dawki do każdego otworu nosowego raz dziennie. Dawka ta powinna podtrzymywać efekt terapeutyczny.
Część pacjentów działanie przeciwalergiczne spray'u może zaobserwować w ciągu 12 godzin od pierwszego zastosowania leku, jednakże efekt terapeutyczny może pojawić do 2 dni od stosowania Aleric Spray.

Jeżeli do 14 dni stosowania leku pacjent nie odczuwa poprawy lub odczuwa pogorszenie, należy skontaktować się z lekarzem.
Maksymalny czas stosowania leku Aleric Spray bez konsultacji z lekarzem wynosi 3 miesiące.

Działanie

Aleric Spray zawiera furonian mometazonu z grupy kortykosteroidów, który w tej dawce działa miejscowo przeciwzapalnie. Przyjmuje się, że przeciwalergiczne i przeciwzapalne działanie tej substancji leczniczej związane jest z hamowaniem przez nią uwalniania mediatorów reakcji alergicznej.

Wskazania

Aleric Spray stosuje się w leczeniu objawów zdiagnozowanego przez lekarza sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa u osób dorosłych.

Przeciwwskazania

Nie stosować Aleric Spray u osób uczulonych na furonian mometazonu lub którykolwiek z pozostałych składników leku. Przeciwwskazaniami do zastosowania leku jest również niewyleczone zakażenie nosa czy niedawno przebyty chirurgiczny zabieg lub uraz nosa.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Do natychmiastowych reakcji nadwrażliwości na lek należą: obrzęk twarzy, języka albo gardła, problemy z przełykaniem, pokrzywka, świszczący oddech czy trudności w oddychaniu. Jeśli wystąpią wymienione objawy należy przerwać stosowanie leku oraz natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską.

Zbyt długie przyjmowanie dużych dawek kortykosteroidów może spowodować wchłanianie się leku i spowodować wystąpienie ogólnoustrojowych działań niepożądanych.

Często występujące działania niepożądane (mogą wystąpić rzadziej niż u 1 na 10 osób): ból głowy; kichanie; krwawienie z nosa (występowało bardzo często (może wystąpić u więcej niż 1 na 10 osób) u pacjentów z polipami nosa, którzy stosowali dwie dawki leku do każdego otworu nosowego dwa razy na dobę); podrażniony nos lub gardło, ból gardła; owrzodzenie błony śluzowej nosa; zakażenie górnych dróg oddechowych.

Częstość nieznana: wzrost ciśnienia w gałce ocznej (jaskra) i (lub) zaćma powodujące zaburzenia widzenia, uszkodzenie przegrody nosowej oddzielającej nozdrza, zaburzenia smaku i węchu, nieostre widzenie.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem stosowania leku Aleric Spray należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą, jeśli u pacjenta występuje jakiekolwiek inne zakażenie (grzybicze, wirusowe, bakteryjne, inne) lub gruźlica (obecnie lub w przeszłości). Należy poinformować również lekarza jeśli pacjent choruje na mukowiscydozę.

Aleric Spray zawiera 20 mikrogramów benzalkoniowego chlorku w jednej dawce aerozolu, substancja ta może powodować podrażnienie lub obrzęk wewnątrz nosa, zwłaszcza jeżeli jest stosowany przez długi czas.

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Lek można używać w ciągu 2 miesięcy od pierwszego otwarcia butelki.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

Stosowanie innych kortykosteroidów, nawet w innej postaci leku, stwarza ryzyko przedawkowania, dlatego należy poinformować lekarza o pozostałych produktach leczniczych jakie stosuje pacjent.

Aleric Spray może wchodzić w interakcje z:

  • rytonawirem, kobicystatem,
  • glikokortykosteroidami.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Lek nie jest przeznaczony dla dzieci oraz młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania i przechowywania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Napisz recenzję

Musisz zalogować się lub zarejestrować się aby móc recenzować

Tagi: alergia, uczulenie, dla alergików, przeciwalergiczne, alergia u dzieci, katar