Septolete ultra 1,5mg + 5mg, aerozol do stosowania w jamie ustnej, 30 ml

 • Producent: KRKA POLSKA
 • Model: 30 ml
 • Typ: Produkt leczniczy
 • £7,69

Produkt niedostępny
 • Septolete ultra 1,5mg + 5mg, aerozol do stosowania w jamie ustnej, 30 ml

Septolete ultra aerozol do stosowania w jamie ustnej, roztwór jest lekiem przeciwzapalnym, przeciwbólowym i antyseptycznym do stosowania miejscowego w jamie ustnej.

Skład

Substancjami czynnymi leku są: chlorowodorek benzydaminy i chlorek cetylopirydyniowy.  Każdy ml roztworu do stosowania w jamie ustnej zawiera 1,5 mg chlorowodorku benzydaminy i 5 mg chlorku cetylopirydyniowego.   Jednorazowe rozpylenie powoduje uwolnienie 0,1 ml roztworu, zawierającego 0,15 mg chlorowodorku benzydaminy i 0,5 mg chlorku cetylopirydyniowego.
Ponadto lek zawiera: etanol (96%), glicerol (E 422), sacharynę sodową (E 954), makrogologlicerolu hydroksystearynian, olejek miętowy i wodę oczyszczoną.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

 • Dorośli: W celu uzyskania pojedynczej dawki należy nacisnąć pompkę rozpylającą z aerozolem jeden do dwóch razy. Dawkę można powtarzać co 2 godziny, 2-5 razy na dobę.
 • Dzieci w wieku powyżej 12 lat:  W celu uzyskania pojedynczej dawki należy nacisnąć pompkę rozpylającą z aerozolem jeden do dwóch razy. Dawkę można powtarzać co 2 godziny, 2-5 razy na dobę.
 • Dzieci w wieku od 6 do 12 lat: W celu uzyskania pojedynczej dawki należy nacisnąć pompkę rozpylającą z aerozolem jeden raz. Dawkę można powtarzać co 2 godziny, 2-5 razy na dobę.

Nie należy stosować leku dłużej niż 7 dni. Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 3 dniach, lub jeśli występują inne objawy, takie jak gorączka, należy skonsultować się z lekarzem.

Sposób podania:
Przed pierwszym użyciem produktu Septolete ultra należy nacisnąć pompkę rozpylającą z aerozolem kilka razy aż do uzyskania jednolitej mgiełki. Jeśli produktu nie był używany przez dłuższy okres czasu (co najmniej przez tydzień) należy nacisnąć pompkę rozpylającą z aerozolem jeden razy dla uzyskania jednolitej mgiełki.

 • Przed użyciem należy zdjąć plastikową nakładkę.
 • Otworzyć szeroko usta, nakierować aplikator w stronę gardła i nacisnąć pompkę rozpylającą z aerozolem 1-2 razy. Podczas rozpylania leku należy wstrzymać oddech.

Jednorazowe naciśnięcie pompki rozpylającej powoduje uwolnienie 0,1 ml roztworu, zawierającego 0,15mg chlorowodorku benzydaminy i 0,5 mg chlorku cetylopirydyniowego.

Działanie

Aerozol do stosowania w jamie ustnej, roztwór dezynfekuje jamę ustną i gardło oraz zmniejsza objawy zapalenia gardła, takie jak ból, zaczerwienienie i obrzęk.
Należy skonsultować się z lekarzem, jeśli nie nastąpiła poprawa lub jeśli pacjent czuje się gorzej po 3 dniach leczenia.

Wskazania

Septolete ultra aerozol do stosowania w jamie ustnej, roztwór jest stosowany jako lek przeciwzapalny, przeciwbólowy i antyseptyczny w leczeniu:
- podrażnienia gardła, jamy ustnej i dziąseł,
- w zapaleniu dziąseł, zapaleniu gardła i krtani
- oraz przed i po usunięciu zębów.

Przeciwwskazania

Kiedy nie należy stosować leku Septolete ultra:
- jeśli pacjent ma uczulenie (nadwrażliwość) na chlorek benzydaminy, chlorek cetylopirydyniowy lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku;
- u dzieci w wieku poniżej 6 lat, ponieważ ta postać farmaceutyczna nie jest przeznaczona dla tej grupy wiekowej.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Rzadko ( mogą wystąpić do 1 na 1000 osób):
reakcje nadwrażliwości, pokrzywka, zwiększenie wrażliwości skóry na światło słoneczne (fotowrażliwość), nagłe, niekontrolowane zwężenie dróg oddechowych w płucach (skurcz oskrzeli).

Bardzo rzadko ( mogą wystąpić do 1 na 10 000 osób):
miejscowe podrażnienie jamy ustnej, łagodne uczucie pieczenia w jamie ustnej.

Częstość nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych):
uczucie pieczenia w jamie ustnej, utrata czucia (znieczulenie) błony śluzowej ja my, ustnej.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Septolete ultra zawiera etanol
Ten lek zawiera małe ilości etanolu (alkoholu), mniej niż 100 mg na dawkę.

 • Lek przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci
 • Nie przechowywać w temperaturze powyżej 25°C.
 • Okres ważności po pierwszym otwarciu opakowania bezpośredniego - 6 miesięcy, pod warunkiem, że orodukt leczniczy przechowywano w temperaturze poniżej 25°C.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych obecnie lub ostatnio lekach, a także o lekach które pacjent planuje przyjmować. Septolete ultra nie powinien być stosowany jednocześnie z innymi produktami antyseptycznymi.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Nie zaleca się stosowania produktu Septolete ultra w okresie ciąży.
 
Przed zastosowaniem leku Septolete ultra w trakcie kamienia piersią należy omówić to z lekarzem. Lekarz zaleci, czy należy przerwać karmienie piersią oraz czy też należy przerwać leczenie.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Septolete ultra nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat, ponieważ ta postać farmaceutyczna nie jest wskazana dla tej grupy wiekowej.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania i przechowywania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Napisz recenzję

Musisz zalogować się lub zarejestrować się aby móc recenzować

Tagi: układ oddechowy, angina, ból gardła, krtań