Ambrosol Teva 15mg/5ml, syrop Termin ważności 06.2021

  • Producent: TEVA
  • Pojemność: 120 ml
  • Typ: Produkt leczniczy
  • Stan magazynowy: 5
  • £4,59
  • £4,29

  • Ambrosol Teva 15mg/5ml, syrop   Termin ważności 06.2021

Lek Ambrosol zawiera ambroksol, który działa mukolitycznie i ułatwia odksztuszanie lepkiej wydzieliny.

Skład

(5 ml syropu zawiera): jako substancję czynną 15 mg ambroksolu chlorowodorku oraz substancje pomocnicze: sorbitol płynny 70% (E420), glicerol (E422), glikol propylenowy (E1520), metylu parahydroksybenzoesan (E218), propylu parahydroksybenzoesan (E216) i inne.

Lek nie zawira cukru.

Działanie

Ambrosol Teva syrop zawiera jako substancję czynną ambroksol, który działa wykrztuśnie i mukolltycznle (rozrzedza śluz). Zwiększa ilość śluzu w drogach oddechowych, zmniejsza jego lepkość, przyspiesza transport wydzieliny w drogach oddechowych, co ułatwia odkrztuszanie i łagodzi kaszel.

Wskazania:

Wskazaniem do stosowania są ostre i przewlekle choroby dróg oddechowych, przebiegające z utrudnieniem odkrztuszania lepkiej wydzieliny oskrzelowej, takie jak:
* ostre i przewlekłe zapalenie oskrzeli;
* astma oskrzelowa;
* mukowiscydoza;
* rozedma płuc;
* rozstrzenie oskrzeli.

Dawkowanie

Lek należy zażywać doustnie, po posiłku. Leku nie nałoży podawać bezpośrednio przed snem.
* Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat: Początkowo, przez 2 do 3 dni należy stosować 10 ml syropu 3 razy na dobę; następnie dawkę nałety zmniejszyć do 10 ml syropu 2 razy na dobę.
* Dzieci w wieku od 6 lat do 12 lat: 5 ml syropu 2 do 3 razy na dobę.
* Dzieci w wieku od 2 tat do 6 lat: 2,5 ml syropu 3 razy na dobę.
* Dzieci w wieku od 1 do 2 lat: 2,5 ml syropu 2 razy na dobę.

Przeciwwskazania

Nie należy stosować leku Ambrosol, jeżeli występuje:
* nadwrażliwość na ambroksol, bromoheksynę lub którąkolwiek z substancji pomocniczych leku.
Zachować szczególną ostrożność stosując Ambrosol PUVA:
* u pacjentów z chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy z powodu niekorzystnego wpływu ambroksolu na błonę śluzową żołądka.
* u pacjentów z osłabionym odruchem kasztawym łub zaburzeniami oczyszczania rzęskowego oskrzeli, ze względu na możliwość zalegania wydzieliny w drogach oddechowych.
Upłynnienie dużej ilości wydzieliny u pacjentów unieruchomionych i w ciężkim stanie oraz u małych dzieci musi być związane z jej odsysaniem. Nie należy podawać u takich pacjentów leków hamujących odruch kaszlu, ponieważ może dojść do nagromadzenia się wydzieliny w drogach oddechowych.
Wydzielinę oskrzelowąnależy dokładnie odkrztuszać.
U pacjentów z astmą oskrzelową ambroksol może początkowo nasilać kaszel.
Bardzo rzadko opisywano występowanie ciężkich reakcji skórnych, takich jak zespół Stevensa-Johnsona i zespół Lyella w trakcie stosowania ambroksolu. Z tego powodu w przypadku wystąpienia nowych zmian na skórze lub błonach śluzowych, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza i przerwać stosowanie ambroksolu.

Ciąża/karmienie

Przed zastosowaniem leku w ciąży i w okresie karmienia piersią należy poradzić się lekarza. Ponieważ nie przeprowadzono odpowiednio liczebnych, dobrze kontrolowanych badań u ciężarnych kobiet, lek można stosować w ciąży jedynie w przypadkach zdecydowanej konieczności, po dokładnej ocenie przez lekarza stosunku korzyści do ryzyka, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży. Ambroksol przenika do mleka kobiecego. Zaleca się zachowanie ostrożności podczas stosowania u matek karmiących Stosowanie ambroksolu w okresie karmienia piersią wymaga oceny przez lekarza stosunku korzyści do ryzyka.

Prowadzenie pojazdów

Nie przeprowadzono badań nad wpływem produktu na zdolnoś prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzęń mechanicznych w ruchu.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek Ambrosol Teva może powodować działania niepożądane.
Często występujące działania niepożądane: biegunka. Niezbyt często występujące dziaiania niepożądane: nudności, wymioty, bóle w nadbrzuszu, niestrawność, reakcje nadwrażliwości (wysypka skórna, śwląd, obrzęk twarzy, zaburzenia oddychania), gorączka. Rzadko występujące działania niepożądane: zgaga, ciężkie reakcje skórne, takie jak zespól Stevensa-Johnsona i zespół Lyella, ciężkie reakcje alergiczne (anafilaktyczne) w tym wstrząs anafilaktyczny.

Informacje dodatkowe

Lek należy przechowywać w miejscu niedostępnym I niewidocznym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Chronić od światła. Okres ważności po pierwszym otwarciu opakowania: 28 dni.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania i przechowywania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Napisz recenzję

Musisz zalogować się lub zarejestrować się aby móc recenzować

Tagi: drogi oddechowe, zapalenie oskrzeli, mukowiscydoza, kaszel