Pyrantelum Medana, 250mg/5ml, zawiesina doustna, 15ml

  • £5,39

  • Pyrantelum Medana, 250mg/5ml, zawiesina doustna, 15ml

Produkt leczniczy Pyrantelum 250mg/5ml ma postać zawiesiny doustnej o smaku morelowym. Jest to lek przeznaczony do stosowania u dzieci i dorosłych w przypadku zakażenia robakami obłymi m.in. glistą ludzką lub owsikami.

Skład

Substancja czynna leku: pyrantel. 5ml zawiesiny doustnej zawiera pyrantel (w postaci pyrantelu embonianu) – 250mg oraz pozostałe składniki: sodu benzoesan (E 211), karmeloza sodowa, sorbitol 70% (E 420), glicerol, glinu-magnezu krzemian, polisorbat 80, powidon, aromat morelowy, emulsja symetykonu, kwas cytrynowy jednowodny, sodu wodorotlenek, woda oczyszczona.

Działanie

Zawarta w leku Pyrantelum 250mg/5ml substancja czynna, czyli pyrantel oddziałuje na mięśnie pasożytów jelitowych (robaków obłych). Gdy pasożyty zostaną unieruchomione, ruchy jelit powodują ich usunięcie. Zaletą zastosowanie pyrantelu jest m.in. fakt, że nie powoduje on podrażniania jelit, a także nie przyczynia się do przemieszczania robaków. Lek działa na pasożyty we wczesnym stadium oraz na ich dojrzałe formy, nie wykazuje jednak działania w stosunku do larw podczas ich migracji w tkankach.

Zastosowanie

Produkt leczniczy Pyrantelum 250mg/5 ml zawiesina doustna wskazany do stosowania w zakażeniu jelitowym robakami obłymi: zakażeniu owsikiem, glistą ludzką, tęgoryjcem dwunastnicy, tęgoryjcem amerykańskim. Przeznaczony do stosowania u dzieci i dorosłych.

Informacje dodatkowe

Produkt przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci, w temperaturze pokojowej. Zaleca się zachować ostrożność podczas stosowania leku u dzieci poniżej 2. roku życia, u osób z zaburzeniami czynności wątroby, u pacjentów niedożywionych, u pacjentów z anemią (niedokrwistością). Lek zawiera sorbitol (5ml leku zawiera 3,06g sorbitolu 70%), który może wywoływać lekkie działanie przeczyszczające. Osoby z nietolerancją niektórych cukrów powinny zgłosić to lekarzowi.

Przeciwwskazania

Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik leku. Nie stosować w przypadku stosowania piperazyny, a także w trakcie leczenia miastenii (choroba mięśni szkieletowych). Nie zaleca się stosować u kobiet w okresie ciąży oraz w okresie laktacji.

Działania niepożądane

W trakcie przyjmowania leku mogą wystąpić działania niepożądane: zaburzenia żołądka i jelit: nudności, wymioty, bóle brzucha, zaburzenia łaknienia, biegunka, podwyższenie aktywności enzymów wątrobowych; zaburzenia układu nerwowego: senność lub bezsenność, bóle i zawroty głowy; zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: alergiczne wysypki skórne.

Dawkowanie

Stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Przyjmować doustnie w trakcie posiłku lub tuż po jego zakończeniu. Przed zastosowaniem wstrząsnąć. Przed podaniem leku nie jest konieczne podanie środków o działaniu przeczyszczającym. Dawka dla dorosłych oraz dzieci o masie ciała powyżej 10kg: w przypadku glistnicy: z reguły podanie jednorazowej dawki jest skuteczne, jednak w przypadku braku poprawy dawkę należy powtórzyć po 2-3 tygodniach; w przypadku owsicy: jednorazowo podać dawkę 11mg na kg masy ciała, dawkę powtórzyć po 2-3 tygodniach; w przypadku zakażenia tęgoryjcem dwunastnicy lub tęgoryjcem amerykańskim: dawkę 11mg na kg masy ciała podawać raz na dobę przez 3 kolejne dni. Szczegółowa tabela z dawkowaniem leku w zależności od masy ciała znajduje się na ulotce. Do odmierzania dawek zaleca się używać dołączonej do opakowania miarki. W przypadku owsicy zaleca się przeprowadzić kurację u całej rodziny chorego, równocześnie przypomina się o przestrzeganiu zasad higieny.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania i przechowywania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Napisz recenzję

Musisz zalogować się lub zarejestrować się aby móc recenzować